Polska: Nowy Dyrektor BOA KGP

 MD  /  06-03-2012

Jak podaje Informacyjny Serwis Policyjny - Komendant Główny Policji z dniem 4  marca 2012 r. mianował na stanowisko Dyrektora Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP mł. insp. Michała Stępińskiego, dowódcę Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi.

Historia Biura Operacji Antyterrorystycznych bierze swój początek w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy to Decyzją z dnia 22 lutego 1976 roku Minister Spraw Wewnętrznych utworzył przy Komendzie Stołecznej MO Wydział Zabezpieczenia. Była to jedyna tego typu jednostka na terenie Polski. Do zadań tej jednostki należało między innymi:

  • przeciwdziałanie i fizyczne zwalczanie wszelkiego rodzaju aktów terroru
  • likwidacja sytuacji szczególnie niebezpiecznych, stanowiących poważne zagrożenie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Warszawy i całego kraju.

Przeczytaj artykuł o BOA >>

W nowo utworzonym wydziale zatrudnionych zostało 47 funkcjonariuszy, których podzielono na 5 sekcji bojowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W roku 1982 liczba funkcjonariuszy w jednostce zostaje zwiększona do 273. Rozkaz 0127/82 Ministra Spraw Wewnętrznych zwiększający liczbę funkcjonariuszy wydziela jednocześnie skrzydło bojowe i utworzone  zostaje skrzydło ochrony lotów, a także sekcja techniczna jako część logistyki. W związku z nasilającymi się porwaniami samolotów funkcjonariusze skrzydła ochrony lotów pełnili służbę w formie patroli specjalnych na pokładach samolotów krajowych linii "LOT".

W roku 1990 następują kolejne zmiany w jednostce. Zostaje rozwiązane skrzydło ochrony lotów Wydziału Zabezpieczenia SUSW. Ma to związek z ustaniem porwań samolotów i jednoczesnym powszechnym dostępem obywateli naszego kraju do paszportów. Następuje zmiana nazwy jednostki na Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji. Zmienia się także struktura: poszerzono pion bojowy o sekcje pirotechniczną, utworzony został Sztab i Pluton Ochrony, do Sekcji Technicznej dodano Sekcję Transportu, rozbudowano Zespół Medyczny. Jednocześnie ze służby odchodzi całe dotychczasowe kierownictwo. Stan jednostki liczy wówczas 202 etaty.

W 1992 roku w pionie bojowym utworzona została Sekcja Szkoleniowa składająca się z instruktorów do prowadzenia programowych zajęć oraz Sekcja do spraw Negocjacji z etatem psychologa. Do 10 osób zwiększono obsadę Sekcji Pirotechnicznej. Stan etatowy Wydziału wynosił 207 policjantów plus 2 etaty cywilne.

W roku 2003 i 2004 następują kolejne zmiany w funkcjonowaniu jednostki. Przy czym zadania jednostki zasadniczo się nie zmieniają.

W maju 2008 następuje reaktywacja Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji jako centralnej jednostki AT w Polsce. Struktura BOA uległa zmianie.

Obecnie zadaniem BOA KGP jest między innymi przeciwdziałanie terroryzmowi i jego fizyczne zwalczanie oraz organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie działań Policji.

Do poprzednich zadań dodane zostały między innymi:

  • wspieranie działań jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających określonych kwalifikacji i umiejętności;
  • koordynowanie przygotowań Policji do prowadzenia działań bojowych, minersko-pirotechnicznych i negocjacji policyjnych;
  • analizowanie różnych aspektów zwalczania terroryzmu oraz podejmowanie inicjatyw mających wpływ na właściwą realizację zadań Policji w tym zakresie;
  • współpraca z krajowymi i zagranicznymi formacjami właściwymi w sprawach przeciwdziałania terroryzmowi i jego zwalczania.

Biuro wykonuje zadania specjalnej jednostki interwencyjnej usprawniające  współpracę pomiędzy specjalnymi jednostkami interwencyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: Informacyjny Serwis Policyjny

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Buty stworzone do misji specjalnych! Co sprawia, że są wyjątkowe »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Czyszczenie tłumika krok po kroku »

profesjonalna nauka


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Nowa seria latarek czołowych - co powinienieś o nich wiedzieć » Jak sprawić by natura była wyzwaniem, a nie przeszkodą »
latarka czołowa

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zakończenie szkolenia ZS "Strzelec"

Na terenie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, 16 listopada 2019 r., odbyło się zakończenie kolejnej edycji szkolenia członków organizacji proobronnej Związku...

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl