Policyjne podsumowanie Szczytu Klimatycznego

 Redakcja  /  19-12-2018
Fot. st. asp. Arkadiusz Ciozak KMP Ruda Śląska

Zakończyło się policyjne zabezpieczenie szczytu klimatycznego, który odbywał się w dniach 3-16 grudnia br. Jego zwieńczeniem było przyjęcie tzw. pakietu katowickiego, który tworzy reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata. Zabezpieczenie COP24 było ogromnym wyzwaniem dla policji. Poprzedziły je wielomiesięczne przygotowania i ćwiczenia służb. Nad bezpieczeństwem gości i mieszkańców czuwało około 9 tysięcy policjantów, którzy współpracowali z przedstawicielami innych służb. Nie odnotowano żadnych poważnych incydentów związanych z zabezpieczeniem.

Odbywająca się w dniach 3-16 grudnia br. "24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP24" stanowiła obok Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie, największe wyzwanie dla służb w ostatnich latach. W zabezpieczenie szczytu klimatycznego COP24 zaangażowanych było około 9 tys. policjantek i policjantów z różnych części kraju.

Szacuje się, że w samym szczycie klimatycznym uczestniczyło ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu. Zwieńczeniem konferencji klimatycznej było podpisanie i przyjęcie tzw. pakietu katowickiego, zawierającego reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata. 

Podczas zabezpieczenia szczytu klimatycznego policjanci, dbając o bezpieczeństwo gości i mieszkańców, współpracowali z innymi służbami: Służbą Ochrony Państwa, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Inspekcją Transportu Drogowego, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbą Celno-Skarbową, Strażą Ochrony Kolei i ratownictwem medycznymi oraz strażami miejskimi.

Siły policyjne w trakcie trwania szczytu klimatycznego zrealizowały w sumie prawie 400 eskort policyjnych, ponad 1250 zabezpieczeń przejazdów autobusów oraz prawie 90 sprawdzeń pirotechnicznych. Zabezpieczenie konferencji klimatycznej poprzedziły wielomiesięczne przygotowania mundurowych oraz przeprowadzone w ciągu ostatnich miesięcy ćwiczenia sztabowe. Mundurowi musieli zadbać o prawidłowe zabezpieczenie wydarzenia pod kątem sztabowym, antyterrorystycznym, logistycznym, informatycznym i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nadzór nad policyjnym zabezpieczeniem konferencji ONZ sprawował I Zastępca Komendanta Głównego Policji i jednocześnie dowódca operacji nadinsp. Andrzejem Szymczykiem. 

Zobacz też: Policyjni antyterroryści podczas COP24

Podoperacją „Katowice” kierował I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn, który wspólnie z dowódcami poszczególnych odcinków zabezpieczenia pełnił służbę w Zintegrowanym Stanowisku Dowodzenia. Zastępcą dowódcy podoperacji do spraw kryminalnych był Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak, a Zastępcą dowódcy do spraw logistycznych był Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotr Kucia. 

Duże siły stanowiły policyjne oddziały i pododdziały prewencji policji przeznaczone głównie do działań zespołowych w ramach pododdziałów zwartych. Oprócz Oddziału Prewencji Policji z Katowic zaangażowano również oddziały prewencji z Bydgoszczy, Gdańska, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia oraz pododdziały z Bielska-Białej, Częstochowy, Płocka i Radomia. Mundurowi z tych jednostek  odpowiadali przede wszystkim za zabezpieczenie miejsca odbywania się COP24 oraz za zapobieganie ewentualnym próbom wtargnięcia na teren ONZ osób postronnych. Policjanci przede wszystkim dbali o zapewnienie prządku i bezpieczeństwa publicznego w okolicach MCK i "Spodka", gdzie odbywały się spotkania związane ze szczytem. 

Wzmożony ruch i ograniczenia, jakie pojawiły się w związku ze szczytem klimatycznym w Katowicach, były szczególnym wyzwaniem dla funkcjonariuszy ruchu drogowego biorących udział w zabezpieczeniu, ale także dla wszystkich uczestników ruchu. Nad bezpieczeństwem kierowców oraz pieszych czuwali policjanci śląskiej drogówki. Wspierali ich mundurowi z garnizonów m.in. z Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola i Radomia. Wspólnie brali udział w zabezpieczeniu oraz dbali o prawidłową organizację ruchu drogowego. 

Istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas COP24 odegrali policyjni antyterroryści. Ich podstawowym zadaniem było zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Policjanci zajmowali się m.in. kontrolą miejsc pobytu uczestników konferencji klimatycznej oraz pojazdów, którymi poruszały się zagraniczne delegacje. Policyjni komandosi współpracowali ze swoimi kolegami po fachu z jednostek specjalnych MON-u.

Źródło: policja.pl

[cop24, szczyt klimatyczny, policja, szczyt klimatyczny katowice, COP24, bezpieczeństwo, zabezpieczenie imprez masowych, terroryści, antyterroryzm]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Staw czoła nowym wyzwaniom »
latarka czołowa

 


Jesień to nie koniec przygody! Rozpocznij wyprawę »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Nowy wymiar buta taktycznego - co powinienieś o nich wiedzieć »  Z nią nic nie umknie Twojej uwadze »
latarka czołowa

 


Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci i kontrterroryści z prezentami u małych pacjentów

Dzielnicowi z III komisariatu w Lublinie oraz policyjni kontrterroryści sprawili radość pacjentom Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego...

Aktualny numer

5/2019
SPECIAL OPS 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - PARAMEDYK 2019
  • - PROJEKT „AFGAN”
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl