III Ogólnopolskie Warsztaty POLON CBRN i ćwiczenia pirotechniczne SG w Budomierzu

 Redakcja  /  02-07-2018
Fot. Bieszczadzki OSG

W dniach 26 – 27 czerwca br. z inicjatywy Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy (Nadwiślański OSG), na terenie bydgoskiej Szkoły Podoficerskiej PSP oraz zakładów Chemicznych NIRO-CHEM S.A., odbyły się III Ogólnopolskie Warsztaty POLON CBRNE. Zaś 29 czerwca, na drogowym przejściu granicznym Budomierz-Hruszew (Bieszczadzki OSG) zrealizowano ćwiczenia w zakresie rozpoznawania i neutralizacji zagrożeń bombowych.

Podczas warsztatów ćwiczono współdziałanie służb militarnych i niemilitarnych przy wykorzystaniu m.in. urządzeń bezzałogowych oraz systemu antydronowego podczas sytuacji kryzysowej, spowodowanej użyciem środków CBRN-E.

Zobacz także: Grupy rozminowywania z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych ćwiczyły w OSS SG

Warsztaty zainicjowała sesja plenarna z udziałem gości reprezentujących polskie i zagraniczne instytucje oraz wyspecjalizowane jednostki, działające na rzecz bezpieczeństwa kraju podczas ewentualnego zagrożenia terrorystycznego typu CBRN-E. Byli to przedstawiciele m.in. Dowództwa Generalnego Inspektoratu Rodzaju Sił Zbrojnych, Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, Centrum  Reagowania Epidemiologicznego SZ, Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Państwowej Agencję Atomistyki, Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, Państwowej Inspekcję Sanitarnej MSWiA, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Ochrony Państwa, Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Operacji Antyterrorystycznych, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Przemysłowego w Warszawie, Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego, Uniwersytetu Łódzkiego czy Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Stronę zagraniczną reprezentowali przedstawiciele NATO Force Integration Units (NFIU) oraz sojusznicy z krajów NATO -  żołnierze z 773rd Civil Support Team z 21. Dowództwa Wsparcia Amerykańskiej Armii Europejskiej (21 st Theater Sustainment Command), stacjonującej w Kaiserslautern w Niemczech. W sesji plenarnej wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej z Komendy Głównej SG oraz z Nadwiślańskiego Oddziału SG.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo w portach lotniczych - polsko-czeskie warsztaty szkoleniowe SG

Podczas drugiej części warsztatów ćwiczono praktyczne użycie sprzętu specjalistycznego. Scenariusz epizodu zakładał pozostawienie przez dron improwizowanego urządzenia wybuchowego, mogącego zawierać niebezpieczne materiały w postaci środków CBRN-E.  W widowiskowym pokazie uczestniczyli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy.

Celem ćwiczeń SG w na przejściu granicznym Budomierz-Hruszew była zaś weryfikacja procedur oraz doskonalenie algorytmu postępowania służb granicznych (funkcjonariuszy z Placówek SG w Lubaczowie i Rzeszowie-Jasionce oraz funkcjonariuszy-pirotechników SG) na wypadek wystąpienia zagrożenia materiałem wybuchowym.

Polecamy lekturę: Szkolenie pirotechników

Próbny alarm bombowy wszczęto po otrzymaniu telefonicznej informacji od anonimowej osoby. Zgodnie z procedurą, funkcjonariusz z Placówki SG w Lubaczowie przeprowadził rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Jako że wynik był pozytywny, na miejsce wezwano Zespół Minersko-Pirotechniczny z Rzeszowa-Jasionki. Miner-pirotechnik ocenił potencjalne zagrożenie wykonując m.in. zdjęcie rentgenowskie pakunku, a następnie przy użyciu dużego robota pirotechnicznego IBIS przetransportował pakunek do pojemnika przeciwwybuchowego. Na koniec ładunek przewieziono do miejsca neutralizacji.

Źródło: Nadwiślański OSG (autor: Anna Michalska) i Bieszczazki OSG (autor: Ewa Gajewska).

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  7

Komentarze

0

Wybrane dla ciebie

 


Profesjonalista w każdym milimetrze stosuje ten sprzęt » Dobierz buty do terenu »
kabura buty taktyczne

 


 

Ubrania dla niezwyciężonych! Przekonaj się, czy do Ciebie pasują »

ubrania militarne


sprawdzam »

 


Z tą latarką nie martwisz się o baterie » Studiuj praktycznie wybierz Bezpieczeństwo Wewnętrzne »
latarka czołowa farby kamuflujące

 


Podpowiadamy - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt survivalowy »

sprzęt survival


wybieram »


 

Dopasuj plecak do swoich potrzeb » Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje »
plecaki taktyczne broń

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kwalifikacje do Jednostki Wojskowej AGAT

Jednostka Wojskowa AGAT ogłasza kwalifikacje i selekcję wstępną na żołnierzy wojsk specjalnych. Poszukiwane są przede wszystkim osoby silne psychicznie i fizycznie oraz potrafiące współpracować w...

Aktualny numer

5/2018
SPECIAL OPS 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Jordański Kasotc
  • - US ICE SRT
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl