Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności w zakresie obsługi i przećwiczenia czynności związanych z wybuchem katastrofy, w tym eksplozji materiału wybuchowego lub urządzenia wybuchowego oraz identyfikacji ciał ofiar. W ćwiczeniach uczestniczyło po dwóch funkcjonariuszy (technik kryminalistyki oraz funkcjonariusz dochodzeniowo-śledczy) z każdej jednostki szczebla powiatowego/miejskiego garnizonu łódzkiego.
Przeczytaj również: Policjanci ćwiczyli na poligonie w Sitańcu
Szkolenie zorganizowano, aby podnieść umiejętności policjantów w zakresie prawidłowego organizowania, przeprowadzenia oraz koordynacji oględzin miejsc, od chwili uzyskania wiadomości o zdarzeniu, aż do momentu zakończenia gromadzenia informacji. Jednym z ważniejszych punktów poruszanych na szkoleniu było zabezpieczanie dowodów w ramach oględzin miejsca katastrofy. Wypracowywano standardy umożliwiające przyszłą współpracę pomiędzy podmiotem identyfikującym zwłoki (Zespół DVI) i podmiotami prowadzącymi czynności dochodzeniowo-śledcze (Prokuratura, Policja) w toku realizowanych zadań.
Przeprowadzono również praktyczne szkolenie w zakresie identyfikacji ciał ofiar. Szkolenie zostało zorganizowane i przeprowadzone przez funkcjonariuszy WDŚ i LK KWP w Łodzi wspólnie z Katedrą i Zakładem Medycyny Sądowej w Łodzi przy udziale Centralnego Biura Śledczego Policji, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi oraz przedstawicieli Prokuratury Regionalnej w Łodzi, Prokuratury Okręgowej w Łodzi, Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.
Źródło: lodzka.policja.gov.pl