„SOFmed Poland 2018” – konferencja medyczna Sił Specjalnych NATO w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych

Fot. Multarzyński Mateusz J.

W dniach 12–13 kwietnia 2018 roku w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie odbyła się konferencja „SOFmed Poland 2018”. Była to pierwsza taka konferencja zorganizowana w ramach Sojuszu w Europie, a udział w niej wzięli najbardziej doświadczeni operatorzy-medycy oraz lekarze sił specjalnych z państw NATO, w tym między innymi współtworzący systemy szkolenia z zakresu medycyny wojsk specjalnych specjaliści ze Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcia: Multarzyński Mateusz J.

Zaproszonych na konferencję gości powitał Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica, a od strony medycznej otwarcia dokonał płk Sean Keenan – Szef Służby Zdrowia Amerykańskiego Dowództwa Sił Specjalnych w Europie (SOCEUR), który całe wydarzenie nazwał przełomowym.

Warto zaznaczyć, że jednym z prelegentów był prezes SOMA (Special Operations Medical Association) – st. bsm. szt. dowództwa Steven Viola (emerytowany operator-medyk US Navy SEALs). SOMA jest jedyną organizacją międzynarodową zrzeszającą m.in. operatorów-medyków sił specjalnych. Wyznacza kierunki rozwoju medycyny wojsk specjalnych, w tym przedłużonej opieki polowej (PFC – Prolonged Field Care) oraz TCCC (Tactical Combat Casualty Care).

Dowiedz się więcej: Policyjni misjonarze trenują na poligonie NATO

Celem konferencji był m.in. rozwój współpracy regionalnej w zakresie szkoleń dla operatorów-medyków, wymiana doświadczeń oraz porównanie wykorzystywanych systemów szkolenia. Uczestnicy dyskutowali nad możliwościami implementacji nowych systemów kształcenia operatorów-medyków w swoich jednostkach oraz koncepcją koordynacji regionalnej certyfikowanych ośrodków szkoleniowych. Przykładem takich działań, omawianym w trakcie konferencji, były przykładowo kursy NSOCM (NATO Special Operations Combat Medic) prowadzone w zlokalizowanym w niemieckim Pfullendorf centrum szkoleniowym sił specjalnych – ISTC (International Special Training Centre), a także kursy NNSOCM (Nordic NSCOM) prowadzone w ramach Nordic Special Operations Combat Medic Initiative, do której należą: Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja.

Niezmiernie istotnym zagadnieniem, któremu również poświęcono krakowską konferencję, była współpraca pomiędzy operatorami-medykami a lekarzami. Zdaniem obecnych na niej ekspertów reprezentujących obie „specjalności”, konieczne jest współdziałanie na zasadach partnerskich, zarówno w kwestiach szkoleniowych, jak i operacyjnych. Główny ciężar ratowania spoczywa na barkach operatorów-medyków, jednakże ważnym elementem jest zarówno pośrednie (np. telemedycyna), jak i bezpośrednie wsparcie lekarskie (np. SOST – Special Operations Surgical Team).

Coraz bardziej skomplikowany teatr działań we współczesnych konfliktach zbrojnych i związany z tym wzrost znaczenia operacji specjalnych, postawił operatorów-medyków z jednostek SOF pod ogromną presją. To z kolei wiąże się ze wzrostem wymagań wobec ich wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Operatorzy-medycy w coraz mniej liczebnych zespołach, wysyłanych w coraz bardziej odległe rejony świata, muszą liczyć się z wydłużającym się czasem ewakuacji i koniecznością zrozumienia coraz bardziej skomplikowanych zagadnień z zakresu medycyny stanów nagłych oraz intensywnej terapii. Zmierzą się z urazami bojowymi, niebojowymi oraz z problematyką czysto medyczną typu kolka nerkowa czy atak wyrostka. Wymaga to odpowiedniej adaptacji ich szkoleń, także tych odświeżających wiedzę, oraz stosowania najnowszych osiągnięć technologicznych, jak telemedycyna.

Przeczytaj również: Konferencja Military Police Close Protection Forum 2018

Warto przypomnieć, że obecnie 8 tysięcy żołnierzy amerykańskich sił specjalnych działa w 80 krajach świata. To stawia również dowódców jednostek specjalnych przed koniecznością utrzymywania wśród swoich żołnierzy zaktualizowanego poziomu wiedzy przynajmniej z zakresu TCCC oraz kształcenia i szkolenia wysoce wyspecjalizowanych operatorów-medyków.

Istotną kwestią, poruszaną w trakcie konferencji, była również dalsza edukacja medyków z jednostek specjalnych, dająca im szanse na wykorzystanie swojej ogromnej wiedzy praktycznej już po zakończeniu służby. Tu przykładem może być program realizowany w ramach NATO Special Operations Development Initiative we współpracy z Uniwersytetem w Cork (Irlandia). Studentom w służbie czynnej przyznawane są punkty edukacyjne, które dają podstawy do kontynuacji studiów licencjackich czy magisterskich.

Organizatorem krakowskiej konferencji „SOFmed Poland 2018” było Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych. Ze względu na specyfikę konferencji i udział w niej będących w czynnej służbie operatorów i lekarzy sił specjalnych, spotkanie było dostępne wyłącznie dla zaproszonych i zarejestrowanych uczestników, wśród których znalazł się również przedstawiciel redakcji magazynu „SPECIAL OPS”.

Zobacz też: Centrum výcviku LEŠŤ

Pomysłodawcami i inspiratorami wydarzenia byli rodzimi członkowie SOMA, „Maniek”, wieloletni operator-medyk jednostki specjalnej, odznaczony Krzyżem Kawalerskim RP oraz dr Katarzyna Hampton, lekarz medycyny ratunkowej i jedyna Polka szkoląca amerykańskich operatorów-medyków, która pracuje w szpitalu U.S. Army Landstuhl Regional Medical Center. Ten medyczny team specjalny planuje kontynuację projektu pod nazwą „Empower SOF Medic”, w tym organizację SOFmed Poland 2019 (więcej informacji na profilu na FB). Ich celem jest promocja osiągalnych i ustandaryzowanych rozwiązań szkoleniowych. Zamierzają też popularyzować zawody medyczne związane z jednostkami specjalnymi wśród cywilnych kolegów, aby zachęcić ich do rozważenia tej ścieżki kariery.

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas ekstremalnych przygód »
sprzęt do wspinaczki

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Nowa kurtka nowe możliwości »
latarka czołowa

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Z nią nic nie umknie Twojej uwadze » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Żołnierz wicemistrzem Europy 2020

Szeregowy Robert Baran wywalczył w Rzymie srebrny medal zapaśniczych mistrzostw Europy w stylu wolnym w najcięższej kategorii 125 kg.

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl