Konsolidacja

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2018  /  11-05-2018
Fot. Andrzej Krugel

W pierwszych dniach br. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP poinformowało o zreformowaniu dotychczasowej struktury dowodzenia Wojsk Specjalnych przez połączenie Inspektoratu WS DGRSZ z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS), scalając kompetencje obu tych instytucji. Dzięki tej korekcie siłom specjalnym Wojska Polskiego przywrócono jednolity system kierowania, pod bezpośrednim zwierzchnictwem Dowódcy Generalnego RSZ.

Zdjęcia: Andrzej Krugel

Reorganizacji, która weszła w życie 1 stycznia br., dokonał poprzedni minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, decyzją z dnia 13 listopada 2017 r. w sprawie zmian organizacyjnych WS. Przypomnijmy, że jednostki specjalne WP zostały zaledwie 11 lat temu, w 2007 r., zebrane i rozbudowane pod jednym dowództwem, tworząc nowy, czwarty Rodzaj Sił Zbrojnych, który szybko zdobył powszechne uznanie wśród sojuszników. Zbudowano spójny i przeznaczony operacjom specjalnym system dowodzenia, wsparcia oraz zabezpieczenia działań. Ulokowane w Krakowie Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS) było jedynym w WP w pełni zintegrowanym organem dowodzenia odgrywającym jednocześnie rolę „dostarczyciela sił” (force provider – szkolącego i zaopatrującego swe jednostki) i „użytkownika sił” (force user – dowodzącego operacyjnie siłami z podległych jednostek) w czasie prowadzonych operacji, czym wyraźnie odróżniało się od pozostałych dowództw RSZ, które realizowały tylko jedną z tych funkcji.

Przeczytaj również: Specjalna Dekada - rozmowa z byłymi dowódcami Wojsk Specjalnych

Dynamiczny rozwój WS, który zapewnił Polsce ekskluzywny status tzw. „państwa ramowego” w dziedzinie operacji specjalnych, mogącego dowodzić wielonarodowym Komponentem Operacji Specjalnych, został wyhamowany nieprzemyślaną reformą Systemu Kierowania i Dowodzenia (SKiD), wdrożoną Ustawą z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw – efekt prac prof. Stanisława Kozieja z BBN, pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Mimo wielu zabiegów WS, nie udało się przekonać jej politycznych patronów do uwzględnienia specyfiki tego RSZ i nieograniczania ich samodzielności. Został potraktowany sztampowo, jak wojska konwencjonalne, bez zrozumienia dla jego roli we współczesnych konfliktach, znaczenia zasady „force provider-force user”, sposobu planowania i kierowania operacjami specjalnymi oraz niezbędnego dla ich skuteczności skróconego łańcucha dowodzenia („SPECIAL OPS” 3 i 4/2014). Reforma zlikwidowała Dowództwa RSZ, skupiając wszystkie jednostki, w tym specjalne, pod jednym organem dowodzenia, jakim stało się powołane do życia DGRSZ.

Na czas operacji wydzielone przez nie siły miały być przekazywane Dowództwu Operacyjnemu RSZ (DORSZ), któremu podporządkowano przekształcone z rozwiązanego DWS Centrum Operacji Specjalnych (COS), do nazwy którego szybko dodano: Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (COS-DKWS) – organ mający wspierać DORSZ w dowodzeniu komponentem sił specjalnych podczas realnych operacji. Przy DGRSZ funkcjonował zaś doradczo-planistyczny Inspektorat WS, niemający jednak, tak jak COS-DKWS, zwierzchnictwa nad jednostkami specjalnymi. Sztuczne podziały pomiędzy odpowiedzialnymi za szkolenie i późniejsze użycie wojsk oraz brak na bieżąco dowódczego przełożenia na jednostki przez oficerów DKWS i IWS znacząco utrudniły kontrolę i dowodzenie tymi wojskami.

Ten chaos kompetencyjny i relacji z jednostkami udało się częściowo skorygować 3 sierpnia 2015 r., gdy przeniesione w podporządkowanie DGRSZ krakowskie DKWS przejęło bezpośrednie dowodzenie oraz odpowiedzialność za szkolenie JW Agat, JW Formoza, JW GROM, JW Komandosów i JW Nil (oraz operacyjnie 7. eskadrą działań specjalnych Sił Powietrznych, przeznaczoną do wsparcia WS), co miało przywrócić zasadę „force user-force provider”. W DORSZ utworzono komórkę łącznikową, wystarczającą do organizacji współdziałania z WS.

Zobacz także: Generał dywizji Piotr Patalong pożegnał się z mundurem

Najnowsza zmiana pozwoliła zintegrować z DKWS Inpektorat WS, który odpowiadał m.in. za współpracę międzynarodową i zakupy sprzętu – w ten sposób małymi krokami udało się znów skonsolidować Wojska Specjalne i odwrócić rozdrabniającą je reformę SKiD, wracając do klarownych i prostych rozwiązań z lat 2007–2013. Choć nadal unika się usunięcia z nazwy DKWS słowa „komponent”, by nie sugerowała ona rangi równorzędnej z DGRSZ i DORSZ (być może nastąpi to w związku z planami powrotu do dowództw RSZ), przywrócono jedność dowodzenia WS, skupiając w jednym ośrodku pełną odpowiedzialność za decyzje co do procesu ich przygotowania do działania i kierowania tymi działaniami.

Konsolidacja potencjału DKWS i IWS usprawnia harmonijne i spójne dowodzenie podległymi im siłami na bieżąco w kraju, szkolenie w oparciu o wypracowaną doktrynę operacji specjalnych oraz koordynację przedsięwzięć związanych z użyciem WS w operacjach zagranicznych. Ma to szczególne znaczenie w obliczu przygotowań do objęcia przez nie kolejnego dyżuru w NATO Response Force w 2020 r., podczas którego personel DKWS stanowić będzie trzon wielonarodowego Dowództwa, a zespoły bojowe wystawione przez jednostki naszych WS pozostawać w gotowości do wykonywania z zagranicznymi partnerami zadań bojowych.

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas ekstremalnych przygód »
sprzęt do wspinaczki

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Nowa kurtka nowe możliwości »
latarka czołowa

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Z nią nic nie umknie Twojej uwadze » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Żołnierz wicemistrzem Europy 2020

Szeregowy Robert Baran wywalczył w Rzymie srebrny medal zapaśniczych mistrzostw Europy w stylu wolnym w najcięższej kategorii 125 kg.

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl