Jak mówi prof. Paweł Soroka w wywiadzie dla Newseria Innowacje, największy postęp technologiczny dostrzega się w technice rakietowej. W sektorze tym aktywna jest szczególnie Rosja, konstruująca takie systemy, jak S-400 czy S-300 przeznaczone do obrony powietrznej (wg Rosjan są one zdolne zestrzelić każdy cel w promieniu 400 km, choć fakt, iż nie zostały jeszcze użyte w działaniach zbrojnych sprawia, że trudno te informacje zweryfikować). W czołówce znajduje się również amerykańska firma Raytheon, która ma być dostawcą systemów rakietowych SkyCeptor dla Polski.
Według danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), w minionym roku na cele wojskowe globalnie wydano 1,686 bln dolarów. Największą kwotę na zbrojenia przeznaczyły Stany Zjednoczone (611 mld), następnie Chiny (215 mld dolarów) oraz Rosja (69,2 mld dolarów). Największy nacisk położono właśnie na wspomniane systemy przeciwlotnicze i rakietowe.
Przeczytaj także: Dżihad w Internecie
Jak twierdzi przedstawiciel Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, znaczna część budżetów obronnych inwestowana jest także w lotnictwo. Są to m.in. samoloty F-22 czy F-35 lub odpowiadający im rosyjski samolot najnowszej generacji, którego producentem będzie Suchoj. Europa Zachodnia może zaś pochwalić się Typhoonem wyprodukowanym przez międzynarodowe konsorcjum Eurofighter. Prof. Soroka dodaje, że także samolot transportowy Airbus A400wejdzie niebawem na wyposażenie sił lotniczych państw zachodnioeuropejskich jako środek strategicznego transportu.
Najbardziej zaawansowane technicznie samoloty produkuje USA (F-22 Raptor, F-35 Lightning II), Rosja (PAK FA, czyli Su-50) i Chiny (Chengdu J-20 i Shenyang J-31). Zmodyfikowany samolot Eurofighter Typhoon, sprawdzony w misjach na Bliskim Wschodzie, ma parametry zbliżone do F-22 - może osiągać naddźwiękowe prędkości bez wykorzystania dopalacza.
Ogromny postęp dokonał się w ramach indywidualnego wyposażenia żołnierzy, z czego w Polsce w pierwszej kolejności korzystają Wojska Specjalne. W Polsce realizowany jest projekt TYTAN – („Zintegrowany Indywidualny System Walki TYTAN”) obejmujący kompletne uzbrojenie i wyposażenie dla żołnierzy Wojska Polskiego. Do 2019 roku finansowanie projektu ma sięgnąć blisko 130 mln zł.
Zobacz również: Cyberterroryzm i cyberwojna
Równolegle do rewolucji cyfrowej w branżach cywilnych, postęp dokonał się również w sektorze bezpieczeństwa i obronności, a coraz więcej środków przekazywanych jest na działania związane z cyberbezpieczeństwem. Według Gartnera, w ubiegłym roku globalne wydatki na ten cel to ponad 81 mld dolarów. W najbliższych latach ta kwota z pewnością wzrośnie, gdyż cyberprzestępcy czy cyberterroryści zagrażają już nie tylko prywatnym firmom, ale i państwowym systemom. Urządzenia i instalacje wojskowe, będące elementem infrastruktury krytycznej, są uzależnione od komputerów, dostępu do Internetu, a więc wzrasta groźba ataków hakerskich. Coraz większe środki są więc przeznaczane na oprogramowanie i zatrudnienie specjalistów, których zadaniem jest przeciwdziałanie tym atakom czy wyprzedzenie ruchów cyberterrorystów oraz ich lokalizowanie.
Z myślą o skutecznym zapobieganiu cyberprzestepczości w dniach 2-4 października 2017 r. Instytut Służby Kryminalnej WBW Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
wspólnie z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we
współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, Polską Wytwórnią Papierów
Wartościowych S.A. i Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A. zorganizował II edycję Letniej Szkoły Cyberbezpieczeństwa. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministra Cyfryzacji, Ministra
Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz
Prokuratora Krajowego.
Wydarzenie było poświęcone przedstawieniu aktualnych wyzwań w obszarze cyberbezpieczeństwa, szczególnie zaś cyberprzestępczości, a dedykowano je kierownictwu komend wojewódzkich Policji oraz komendantom szkół Policji. Wykłady prowadziły osoby reprezentujące uczelnie wyższe, organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości, biegli sądowi, audytorzy bezpieczeństwa IT oraz firmy z sektora prywatnego.
Źródło: Newseria Innowacje (oryginalny materiał można obejrzeć tutaj) / policja.pl.