Żandarmeria Wojskowa z bronią na pokładzie samolotu

 Redakcja  /  12-09-2016
Żołnierze Żandarmerii Wojskowej razem z funkcjonariuszami służby celnej dołączyli do służb upoważnionych do wnoszenia broni palnej na pokład statków powietrznych.
Żołnierze Żandarmerii Wojskowej razem z funkcjonariuszami służby celnej dołączyli do służb upoważnionych do wnoszenia broni palnej na pokład statków powietrznych. Fot. Kielich / OSŻW w Warszawie

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą wnosić broń i środki przymusu bezpośredniego na pokład statków powietrznych. Do tej pory mieli do tego prawo funkcjonariusze m.in. Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej czy Policji. Przed Żandarmami - cykl specjalistycznych szkoleń.

Nowe przepisy, które weszły w życiu 9 września, bazują na rozporządzeniu Rady Ministrów przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Dotyczą one wnoszenia broni palnej lub środków przymusu bezpośredniego na pokład statku powietrznego przez uprawnionych żołnierzy i funkcjonariuszy. Dokument określa grupę osób, które - wykonując zadania ochronne, mogą wnieść broń na pokład samolotu. Do tej pory należeli do niej przedstawiciele ośmiu formacji: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Policji, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Straży Granicznej.

Obejrzyj galrię zdjęć: Szkolenie Wydziału Ochrony OSŻW

Obecnie lista wydłużyła się o funkcjonariuszy Służby Celnej i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, wśród których zadań jest m.in. ochrona osób, takich jak na przykład minister obrony narodowej czy członkowie wojskowych delegacji zagranicznych przebywających na terytorium Polski. Zamiar wniesienia broni lub środka przymusu bezpośredniego będzie musiał być każdorazowo zgłaszany przez pracowników Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Informację otrzymają: komendant placówki Straży Granicznej (jeśli na lotnisku jest przejście graniczne), zarządzający portem wylotu i przylotu samolotu oraz przewoźnik lotniczy. Przewiduje się, że z nowego prawa będzie korzystało około 50 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Zobacz także: Stadionowe zmagania Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

Do korzystania z nowego prawa przygotują żandarmów policjanci oraz Straż Graniczna. Szkolenia odbywać się będą w formie wykładów, pokazów lub ćwiczeń. Ich tematyka będzie dotyczyła procedur obowiązujących na pokładzie statku powietrznego, w tym postępowania w razie awaryjnego lądowania lub pożaru, jak również rodzajów interwencji, jeśli zachowanie jednej z osób na pokładzie zagraża bezpieczeństwu statku powietrznego i jego pasażerów, oraz sposobów unieszkodliwiania tej osoby bez użycia broni palnej. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej poznają także budowę statku powietrznego z uwzględnieniem miejsc szczególnie wrażliwych dla bezpieczeństwa maszyny oraz lokalizacji zestawów pierwszej pomocy. Będą też znać rozmieszczenie technicznych środków łączności oraz sposoby nawiązywania za ich pośrednictwem łączności z załogą statku.

Źródło: polska-zbrojna.pl (autor: Paulina Glińska).

Komentarze

0

Wybrane dla ciebie

 


Baterie na wakacje? Sprawdź »

wyprawa


wybieram »

 


W prezencie rabat 20% na noże Böker » Bądź elegancki i praktyczny w upalne dni  »

 


Jakie ubrania wybrać, gdy żar leje się z nieba »

zestawy taktyczne


wybieram »


 

Bycie profesjonalisą w każdym milimetrze to wyzwanie! Jaki sprzęt Ci w tym pomoże » Jesteś graczem ASG? Zadbaj o swoją broń »
kabura

 


Sprawdź! Najnowszą kamizelkę taktyczną »

kamizelka taktyczna


wybieram »


 

Która latarka czołowa niezawiedzie Cię w najtrudniejszych warunkach » Studiuj praktycznie! Wybierz Bezpieczeństwo Wewnętrzne »
latarka czołowa  cyberbezpieczeństwo

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Historia, którą mam do opowiedzenia, może być ciekawa dla wielu osób

O początkach JW GROM, szkoleniu żołnierzy sił specjalnych, misjach zagranicznych i legendarnych 72 godzinach rozmawiamy z Andrzejem Kruczyńskim "Wodzem", autorem książki "72 godziny", byłym...

Aktualny numer

3/2019
SPECIAL OPS 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Służba kontrterrorystyczna
  • - Tactical Prison Rescue 2019
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl