Karbalska KALI-grafia

Błażej  Bierczyński  /  15-09-2015
Fot. Wydawnictwo Czarne

W naszej naturze leży przekazywanie historii drugiemu człowiekowi. Im ważniejsze, trudniejsze wydarzenia, tym ta instynktowna potrzeba jest silniejsza. A im więcej relacji świadków i uczestników, tym pełniejszy obraz i szansa na zachowanie najbliższej faktom wersji. Dlatego słusznie ppłk Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony City Hall i konsultant przy filmie „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, zdecydował się przenieść swoje wspomnienia i obserwacje na karty „Karbali. Raportu z obrony City Hall”.  

Wydanie „Karbali. Raportu z obrony City Hall” ppłk Grzegorza Kaliciaka zbiegło się z premierą filmu Krzysztofa Łukaszewicza. Około trzy tygodnie wcześniej ukazała się praca Marcina Górki i Piotra Głuchowskiego. Choć obie książki opowiadają o tych samych wydarzeniach ich źródłach, przyczynach i następstwach, to są to jednak dwie różne perspektywy. W przypadku pracy duetu dziennikarzy, sytuację obserwujemy z punktu widzenia trzeciej osoby – jakkolwiek rzetelnie są one opisane, właśnie ten fakt istnienia pośredników w opowieści oddala.

Tymczasem „Kali”, jak nazywają ppłk Kaliciaka najbliżsi towarzysze broni, w „Raporcie” umożliwia nam spojrzenie na sytuację jego oczami – nie tylko świadka, ale przede wszystkim bezpośredniego uczestnika. Swoje wspomnienia i obserwacje przedstawia w formie tytułowego raportu, w którym prostym, wojskowym językiem, pozbawionym literackiego patosu czy dziennikarskiego dystansu - przenosi nas w świat odległy nam geograficznie, kulturalnie, duchowo i mentalnie.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>
Karbala
SPRAWDŹ CENĘ >>

„Raport…” można podzielić na trzy części. Pierwsza to krótkie wprowadzenie historyczno-kulturowe, które pomaga zrozumieć religijno-plemienne zależności konfliktu na Bliskim Wschodzie, znaczenie Aszury i wydarzenia w przededniu bitwy, jak również ich kontynuację. Druga to zajmującą najwięcej miejsca relacja z dynamicznych i trudnych walk w Karbali – obrony City Hall oraz ścigania bojowników Muktady as-Sadra we współpracy z Amerykanami. I wreszcie część trzecia, opisująca powrót do domu, w której poświęcił dużo uwagi dalszym losom żołnierzy, w tym zjawisku PTSD, nad którym zarówno wojsko, jak i rząd czy społeczeństwo powinny się pochylić.

„Karbalę. Raport z obrony City Hall” ppłk Kaliciaka i „Karbalę” Marcina Górki i Piotra Głuchowskiego przeczytałem niemal równocześnie tuż przed premierą filmu Krzysztofa Łukaszewskiego, co uzbroiło mnie w wiedzę o działaniach polsko-bułgarskich obrońców. Lektura obu książek umożliwiła mi również nabranie dystansu wobec filmu, by nie traktować go jako dokument, a jedynie fabularyzowaną wersją wydarzeń, pełną dodatkowych wątków. Dlatego wszystkim, którzy film widzieli i odczuwają pewien niedosyt lub z różnych przyczyn mają zbyt wiele znaków zapytania, jak i tym, którzy się dopiero wybiorą do kina (a chcieliby wiedzieć więcej), polecam lekturę obu książek.

Czy są one wobec siebie konkurencyjne? Na rynku, z perspektywy wydawców - na pewno. Z perspektywy chęci poznania historii i różnych perspektyw, a także z perspektywy żołnierzy (nie tylko obrońców City Hall, a wszystkich misjonarzy) – ani trochę. Doskonale się uzupełniają. Jednak bezpośredniość relacji ppłk Kaliciaka, a także świadomość, że znajdował się on w centrum karbalskiego piekła sprawiają, iż mamy szansę zbliżyć się do wydarzeń i ich uczestników bardziej niż dzięki najbardziej barwnym relacjom dziennikarskim czy najlepiej wykreowanym postaciom w filmie. I tu muszę zaznaczyć, że „Karbalę” oglądałem mając wciąż w głowie właśnie słowa ppłk Grzegorza Kaliciaka – jako te pochodzące prosto od świadka zaangażowanego w sytuację na „pierwszej linii frontu”.

Co czyni książkę ppłk Kaliciaka jeszcze bardziej osobistą, to fakt, iż nie używa on imion i nazwisk swoich podwładnych, biorących udział w obronie. Co pozornie mogłoby być odebranie jako zabieg tworzący dystans, ja odbieram jako wyraz szczególnej więzi z żołnierzami i zaufania, których ich dowódca nie chce nadużywać tak, jak i nie chce przekraczać granic prywatności. Tożsamość pozostałych obrońców poznamy czytając książkę Marcin Górki i Piotra Głuchowskiego. Wartość „Raportu…” dodatkowo podnoszą zdjęcia (jak można się domyślić, z zamazanymi twarzami żołnierzy) uczestników II zmiany PKW Irak oraz przykładowe dokumenty z misji 17 Batalionu Zmechanizowanego.

Wspomnienia ppłk Grzegorza Kaliciaka, przeniesione przez niego na karty „Raportu…”, są częścią układanki o nazwie „bitwa o City Hall” – układanki odkrywanej  po kilku latach przez kolejne artykuły, książki, wreszcie film Krzysztofa Łukaszewicza. Wojskowe słowa dowódcy obrony z wplecionymi w nie emocjami to właśnie „karbalska KALI-grafia” – słowa nie jedyne, ale jedne z najważniejszych, „współprzekazujących” historię i współtworzących panoramę największej bitwy Polaków od czasów II wojny światowej.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Porównaj 3 pary butów »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Buty - podstawa, która nie może Cię zawieść » Poznaj ciekawe rozwiązania w systemach łączności dla wojska »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Jak sprawdza się w trudnych warunkach celownik termowizyjny »

celownik termowizyjny

Urządzenie wyświetla w polu widzenia pozycję GPS operatora. Ponadto posiada wbudowany cyfrowy kompas (...) czytam więcej »

 

 


Jak nie dać się oszukać przemytnikom » Rozwiń swoje możliwości studiując na kierunku: Obrona Narodowa »
spektometr bezpieczeństwo narodowe

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje »

odzież wojskowa

czytam więcej »

 


 

Trenuj precyzję strzału z najlepszymi! Weź udział w kursie » Czym może zaskoczyć Cię ten telefon »
kurs strzelecki  telefon taktyczny

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia brytyjskich „Nocnych łowców”

W dniach 13–18 stycznia br. na poligonie Altcar Training Camp na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii (gdzie, 10,5 mili na północ od Liverpoolu, oddziały regularne i rezerwiści wystrzeliwują średnio...

Aktualny numer

1/2019
SPECIAL OPS 1/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - SKW w Afganistanie
  • - CRU 222
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl