Karbalska KALI-grafia

Błażej  Bierczyński  /  15-09-2015
Fot. Wydawnictwo Czarne

W naszej naturze leży przekazywanie historii drugiemu człowiekowi. Im ważniejsze, trudniejsze wydarzenia, tym ta instynktowna potrzeba jest silniejsza. A im więcej relacji świadków i uczestników, tym pełniejszy obraz i szansa na zachowanie najbliższej faktom wersji. Dlatego słusznie ppłk Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony City Hall i konsultant przy filmie „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, zdecydował się przenieść swoje wspomnienia i obserwacje na karty „Karbali. Raportu z obrony City Hall”.  

Wydanie „Karbali. Raportu z obrony City Hall” ppłk Grzegorza Kaliciaka zbiegło się z premierą filmu Krzysztofa Łukaszewicza. Około trzy tygodnie wcześniej ukazała się praca Marcina Górki i Piotra Głuchowskiego. Choć obie książki opowiadają o tych samych wydarzeniach ich źródłach, przyczynach i następstwach, to są to jednak dwie różne perspektywy. W przypadku pracy duetu dziennikarzy, sytuację obserwujemy z punktu widzenia trzeciej osoby – jakkolwiek rzetelnie są one opisane, właśnie ten fakt istnienia pośredników w opowieści oddala.

Tymczasem „Kali”, jak nazywają ppłk Kaliciaka najbliżsi towarzysze broni, w „Raporcie” umożliwia nam spojrzenie na sytuację jego oczami – nie tylko świadka, ale przede wszystkim bezpośredniego uczestnika. Swoje wspomnienia i obserwacje przedstawia w formie tytułowego raportu, w którym prostym, wojskowym językiem, pozbawionym literackiego patosu czy dziennikarskiego dystansu - przenosi nas w świat odległy nam geograficznie, kulturalnie, duchowo i mentalnie.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>
Karbala
SPRAWDŹ CENĘ >>

„Raport…” można podzielić na trzy części. Pierwsza to krótkie wprowadzenie historyczno-kulturowe, które pomaga zrozumieć religijno-plemienne zależności konfliktu na Bliskim Wschodzie, znaczenie Aszury i wydarzenia w przededniu bitwy, jak również ich kontynuację. Druga to zajmującą najwięcej miejsca relacja z dynamicznych i trudnych walk w Karbali – obrony City Hall oraz ścigania bojowników Muktady as-Sadra we współpracy z Amerykanami. I wreszcie część trzecia, opisująca powrót do domu, w której poświęcił dużo uwagi dalszym losom żołnierzy, w tym zjawisku PTSD, nad którym zarówno wojsko, jak i rząd czy społeczeństwo powinny się pochylić.

„Karbalę. Raport z obrony City Hall” ppłk Kaliciaka i „Karbalę” Marcina Górki i Piotra Głuchowskiego przeczytałem niemal równocześnie tuż przed premierą filmu Krzysztofa Łukaszewskiego, co uzbroiło mnie w wiedzę o działaniach polsko-bułgarskich obrońców. Lektura obu książek umożliwiła mi również nabranie dystansu wobec filmu, by nie traktować go jako dokument, a jedynie fabularyzowaną wersją wydarzeń, pełną dodatkowych wątków. Dlatego wszystkim, którzy film widzieli i odczuwają pewien niedosyt lub z różnych przyczyn mają zbyt wiele znaków zapytania, jak i tym, którzy się dopiero wybiorą do kina (a chcieliby wiedzieć więcej), polecam lekturę obu książek.

Czy są one wobec siebie konkurencyjne? Na rynku, z perspektywy wydawców - na pewno. Z perspektywy chęci poznania historii i różnych perspektyw, a także z perspektywy żołnierzy (nie tylko obrońców City Hall, a wszystkich misjonarzy) – ani trochę. Doskonale się uzupełniają. Jednak bezpośredniość relacji ppłk Kaliciaka, a także świadomość, że znajdował się on w centrum karbalskiego piekła sprawiają, iż mamy szansę zbliżyć się do wydarzeń i ich uczestników bardziej niż dzięki najbardziej barwnym relacjom dziennikarskim czy najlepiej wykreowanym postaciom w filmie. I tu muszę zaznaczyć, że „Karbalę” oglądałem mając wciąż w głowie właśnie słowa ppłk Grzegorza Kaliciaka – jako te pochodzące prosto od świadka zaangażowanego w sytuację na „pierwszej linii frontu”.

Co czyni książkę ppłk Kaliciaka jeszcze bardziej osobistą, to fakt, iż nie używa on imion i nazwisk swoich podwładnych, biorących udział w obronie. Co pozornie mogłoby być odebranie jako zabieg tworzący dystans, ja odbieram jako wyraz szczególnej więzi z żołnierzami i zaufania, których ich dowódca nie chce nadużywać tak, jak i nie chce przekraczać granic prywatności. Tożsamość pozostałych obrońców poznamy czytając książkę Marcin Górki i Piotra Głuchowskiego. Wartość „Raportu…” dodatkowo podnoszą zdjęcia (jak można się domyślić, z zamazanymi twarzami żołnierzy) uczestników II zmiany PKW Irak oraz przykładowe dokumenty z misji 17 Batalionu Zmechanizowanego.

Wspomnienia ppłk Grzegorza Kaliciaka, przeniesione przez niego na karty „Raportu…”, są częścią układanki o nazwie „bitwa o City Hall” – układanki odkrywanej  po kilku latach przez kolejne artykuły, książki, wreszcie film Krzysztofa Łukaszewicza. Wojskowe słowa dowódcy obrony z wplecionymi w nie emocjami to właśnie „karbalska KALI-grafia” – słowa nie jedyne, ale jedne z najważniejszych, „współprzekazujących” historię i współtworzących panoramę największej bitwy Polaków od czasów II wojny światowej.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Porównaj 3 pary butów »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Poznaj ciekawe rozwiązania w systemach łączności dla wojska »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 

 


Poznaj tajniki konstrukcji plecaków taktycznych »

plecaki taktyczne


wybieram »

 


 


Podpowiadamy - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt survivalowy » Co nowego w radiokomunikacji »
radiokomunikacja

 

 


Trenuj precyzję strzału z najlepszymi! Weź udział w kursie » Czym może zaskoczyć Cię ten telefon »
kurs strzelecki  telefon taktyczny

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Straż Graniczna świętuje 28 rocznicę powstania

28 lat temu do ochrony granic Rzeczpospolitej Polskiej powołano Straż Graniczną. 16 maja obchodziliśmy święto tej formacji. SG chroni nie tylko granicę Polski, ale jednocześnie zewnętrzną granicę...

Aktualny numer

2/2019
SPECIAL OPS 2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Force Recon
  • - UAE SWAT Challenge
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl