Terroryzm - nowy paradygmat wojny w XXI wieku; Terroryzm i polityka. Lata 2009 – 2013

Michał Piekarski  /  19-05-2015

Krzysztof Karolczak jest jednym z nielicznych polskich badaczy terroryzmu, którzy analizowali ten fenomen długo przed zamachami z 11 września 2001 roku, a jego praca zaowocowała szeregiem interesujących publikacji.

Jedną z nich, dotyczącą właśnie zmian w zjawisku terroryzmu i wojny w nowym stuleciu jest książka Terroryzm - nowy paradygmat wojny w XXI wieku.

Zgodnie z tytułem, książka jest próbą opisania zjawiska terroryzmu jako nowej formy wojny. Autor rozpoczyna swój wywód od przedstawienia osiemnastu tez dotyczących terroryzmu jako takiego jak również (co jest już swoistym sakramentem w tego typu pracach) omówienia zagadnień dotyczących definiowania zjawiska, który to podrozdział odwołuje się zarówno do leksykonów, szeregu aktów prawnych i dorobku nauki o terroryźmie.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Terroryzm - nowy paradygmat wojny XXI wieku
SPRAWDŹ CENĘ >>

W kolejnej części omawiane są zagadnienia dotyczące polityki oraz wojny, i z tych ogólnych zagadnień autor przechodzi stopniowo do problemów terroryzmu jako strategi i taktyk, między innymi by w końcu poruszyć temat tzw. generacji nowoczesnych wojen. Mimo że odwołuje się głównie do koncepcji „czterech generacji nowoczesnej wojny” (choć trzeba zauważyć że odwołuje się przede wszystkim nie do pierwotnej koncepcji, ale rozwiniętej przez T. Hammesa, utożsamiającej czwartą generację z działaniami stricte partyzanckimi ). Dalsze rozdziały zawierają historyczny rys wojny partyzanckiej, partyzantki miejskiej, wreszcie terroryzmu państwowego.

Ostatnia, trzecia część książki dotyczy już samego terroryzmu w perspektywie źródeł i motywacji, przy czym co warte uwagi, jest to omówienie szersze niż dotyczące tylko terroryzmu motywowanego religijnie. Omawiany jest bowiem także terroryzm świecki, na przykładzie Niemiec Zachodnich oraz Włoch.

Mimo że książka ta, jak sam autor przyznaje, została napisana kilka lat temu, a datę publikacji odwlekły w czasie niezależne od niego czynniki, jest to wciąż niezwykle interesujące i poparte bogatą faktografią podejście do tematu terroryzmu, zwłaszcza że jest to podejście odmienne od trendu dominującego w krajowej i międzynarodowej publicystyce i działalności naukowej, koncentrującego się tylko na terroryźmie islamskich fundamentalistów.

Cenne zwłaszcza jest odwołanie się do dorobku takich teoretyków i zarazem praktyków walki partyzanckiej jak Mao Zedong, Ernesto „Che” Guevara czy Carlos Marighella. Nie ma to nic wspólnego z agitacją polityczną, po prostu działalność tych osób i opracowania ich autorstwa wywarły przemożny wpływ na pojmowanie zjawiska wojny partyzanckiej oraz terroryzmu w drugiej połowie dwudziestego wieku i dla pełnego zrozumienia tych zjawisk niezbędne jest zapoznanie się z tymi koncepcjami.

Oczywiście w niektórych przypadkach można uznać sądy autora za kontrowersyjne lub bardzo odważne, jak w przypadku tezy X dotyczącej sprawców działających samotnie, odnośnie których autor stawia pytanie, czy powinni być oni faktycznie nazywani terrorystami. Podobnie drobne usterki merytoryczne, jak choćby błędne zinterpretowanie kontekstu powstania Small Wars Manual z roku 1940, nie są błędami które w znaczący sposób mogą zmienić ocenę książki.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
SPRAWDŹ CENĘ >>

Odmienny charakter ma pokrewna treściowo druga pozycja. Jest to bowiem zbiór siedemnastu artykułów wcześniej publikowanych na łamach jednego z serwisów internetowych. Są to teksty powstałe w ciągu czterech lat. Ich układ nie jest chronologiczny, lecz problemowy a rozpoczyna je artykuł powstały po operacji „Neptune Spear”. Kolejne dotyczą problemów związanych z definiowaniem oraz finansowaniem terroryzmu, ekspansji islamskiego fundamentalizmu w Afryce (ze szczególnym uwzględnieniem Mali).

Jeden z artykułów dotyczy Hamasu, a jego treścią jest omówienie biografii wybranych kluczowych członków tego ugrupowania, zabitych w wyniku działań izraelskich służb specjalnych i armii. Inny jest syntetycznym opisem historii Libii w okresie trwających ponad czterdzieści lat rządów pułkownika Kaddafiego. Otwiera on cykl poświęcony skutkom Arabskiej Wiosny roku 2011, w tym sytuacji w Egipcie i Syrii.

Wreszcie ostatnie teksty dotyczą Jemenu i działającego tam odłamu Al-Kaidy oraz Pakistanu, co tworzy swoistą klamrę z operacją „Neptune Spear”. Książka ta w znacznie większym stopniu niż Terroryzm - nowy paradygmat wojny... dotyka problemów islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu religijnego. Jest to oczywiste, zważywszy na charakter tej książki.

Niewątpliwie, fakt że jest to zbiór już opublikowanych tekstów może być poczytywany za wadę, zwłaszcza że terroryzm jest zjawiskiem niezwykle dynamicznym. Należy jednak uznać tą formę publikacji za interesującą. Interesującą właśnie z powodu owej zmienności, która powoduje ze szereg ocen, spostrzeżeń ale także faktów jest ulotna. To powoduje nierzadko rozmaite problemy w badaniach nad terroryzmem i szerzej bezpieczeństwem, spośród których często spotykane jest choćby „wynajdywanie koła na nowo” a zatem ponowne odkrywanie wcześniejszych problemów oraz ich rozwiązań. Zatem możliwość łatwego sięgnięcia do trwałego, gdyż wydanego w formie książki zbioru tekstów jest szczególnie cenna. Kolejną zaletą książki jest podawana w niej bogata faktografia. I znów należy uznać ją z tego powodu za ważne uzupełnienie treści dostępnych w Internecie.

Obie te pozycje z pewnością stanowią cenne pozycje w bibliotece każdej osoby zainteresowanej problematyką terroryzmu oraz działań nieregularnych.

Terroryzm nowy paradygmat wojny w XXI wieku, Krzysztof Karolczak

Terroryzm i polityka. Lata 2009-2013, Krzysztof Karolczak, Rok: 2014

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas ekstremalnych przygód »
sprzęt do wspinaczki

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Nowa kurtka nowe możliwości »
latarka czołowa

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Z nią nic nie umknie Twojej uwadze » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pojedynek strzelecki WP vs GN USA

W dniu 7 lutego żołnierze VII zmiany PKW Irak wspólnie z żołnierzami armii USA - Gwardia Narodowa, przeprowadzili zawody w strzelaniu dynamicznym. Organizatorami oraz pomysłodawcami zawodów byli...

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl