Brytyjski SAS wycofywany z Afganistanu

Sebastian Miernik  /  21-09-2011  /  2

Słynny Special Air Service ma zostać wycofany z Afganistanu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wg informacji opublikowanych przez brytyjskie dzienniki zadania na kolejne 6 miesięcy w Afganistanie zostały już przypisane pomiędzy inne, operujące w tym państwie brytyjskie jednostki specjalne i nie przewidziano w nich zadań dla SAS.

Jako główny powód wycofywania SAS z tego kraju podaje się zaangażowanie jednostki w działania ochronne podczas Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w 2012 r. w Londynie. SAS od kilku miesięcy bierze udział w ćwiczeniach antyterrorystycznych prowadzonych m.in. w wiosce olimpijskiej, mających za cel przygotowanie jednostki i służb do tego wydarzenia.

W ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji, które zostały przeprowadzone w maju 2011 r. w Wiosce Olimpijskiej igrzysk w Londynie w 2012 r. wziął udział SAS wspólnie z Metropolitan Police, Ministerstwem Obrony, przedstawicielami COBR (Cabinet Office Briefing Room) i innymi służbami ratunkowymi. Przeprowadzone we wschodnim Londynie ćwiczenia były głównym teatrem działań w programie przygotowań mającym na celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas igrzysk w 2012 r., co podkreślają brytyjscy decydenci, zapewniając, że ćwiczenia nie były odpowiedzią na konkretne zagrożenie ale są jednym z elementów przygotowań do Igrzysk Olimpijskich.

Ich celem było m.in. przećwiczenie procedur i koordynacji działań w sytuacji ataku terrorystycznego z udziałem zakładników. Jednostka brała udział także w ćwiczeniach na Uniwersytecie Loughborough w Leics i innych ćwiczeniach przeprowadzonych z Metropolitan Police i innymi służbami ratunkowymi wzorowanymi na ataku na hotel Taj Mahal Palace w Bombaju, które odbyły się w okolicach Tower of London.

Za zapewnienie bezpieczeństwa podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie będzie odpowiedzialna także inna brytyjska jednostka specjalna operująca obecnie m.in. w Afganistanie i Somalii – Special Boat Service. Obydwie jednostki brały udział w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas IO w Atenach w 2004 r.

W opinii niektórych kół brytyjskich podjęcie decyzji o wycofaniu SAS, która zbiegło się w czasie z ogłoszoną przez premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona informacją o wycofaniu 400 żołnierzy brytyjskich z Afganistanu, ma może oznaczać zmianę taktyki stosowanej w prowincji, za której odpowiedzialność ponoszą Brytyjczycy.

W Wielkiej Brytanii pojawiają się także opinie, że SAS powinien skupić się na działaniach na Bliskim Wschodzie i zapewnieniu bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii.

Wycofanie sztandarowej jednostki z Afganistanu może też mieć inne podłoże. W ostatnich latach SAS jest bardzo intensywnie eksploatowany w działaniach w wielu regionach świata – Irak, Afganistan, Sierra Leone, Libia, Somalia – które mają znaczny wpływ na zdolność bojową jednostki. Jednocześnie jednostka odnotowuje zmniejszającą się liczbę kandydatów do służby, czego dowodem był ostatnio list dowódcy Piechoty Brytyjskiej brigadiera Richarda Dennisa do Szefa Sztabu Generalnego generała Sir Petera Wall. SAS cierpi na zmniejszone zainteresowanie chociażby z powodu możliwości zdobycia interesującego doświadczenia bojowego w innych brytyjskich jednostkach liniowych operujących w Afganistanie. Na zmniejszającą się liczbę potencjalnych rekrutów wpływ mają także regularne cięcia sił zbrojnych w Wielkiej Brytanii oraz rosnąca liczba rannych żołnierzy w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Do tego dochodzi rezygnacja wielu żołnierzy ze służby, kuszonych lukratywnymi kontraktami w prywatnych firmach. Taki stan rzeczy oraz konieczność odmłodzenia kadry (o czym wspominał dowódca 22 Pułku SAS) jest ostatnio powodem obniżenia kryteriów selekcji do jednostki w ostatnim czasie. Na dorocznej konferencji brytyjskiej piechoty zauważono, że zapewnienie właściwych kandydatów jednostce powinno być kluczowym działaniem, co będzie trudne z uwagi na planowane redukcje stanów osobowych całych sił zbrojnych. Jednocześnie zaznacza się, że przedłużająca się sytuacja może mieć wpływ na długofalową zdolność bojową jednostki. Zarysowana sytuacja jest na tyle poważna, że stała się przedmiotem rozmów pomiędzy Dyrektoriatem Sił Specjalnych a najwyższym dowództwem Armii, dla którego jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ SAS obok arsenału nuklearnego jest uważany za największy atut jaki Wielka Brytania może zaoferować USA.

Oprócz SAS w Afganistanie działają także rezerwowe Pułki SAS, SBS, który jest odpowiedzialny za realizację zadań bojowych oraz szkolenie i doradztwo afgańskiej armii, SRR (Special Reconnaissance Regiment) i SFSG (Special Forces Support Group).

Komentarze

2
X-men / 25-09-2011, 07:34
Powtarza się historia z 20 lecia międzywojennego XX wieku i końca 20 wieku - czyli państwa próbujace podbić Afganistan musiały się wycofać z niesmakiem. Z pastuchami i góralami nie ma co walczyć - zawsze się przegra - chyba że wyrżnie się w pień - można jedynie dobrze z nimi handlować :)))
adrian / 28-09-2011, 22:14
W 2012 i u nas duża impreza czy jesteśmy przygotowani...
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Rękawiczki taktyczne - zachowaj czucie w najtrudniejszej sytuacji »
 rekawiczki taktyczne

 Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas ekstremalnych przygód »
sprzęt do wspinaczki

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Nowa kurtka nowe możliwości »
latarka czołowa

 


Szperając w ciemności - napewno Ci się przyda »
sprzęt do wspinaczki

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Wybierz najlepszy sprzęt dla Twojego K9 »
pies w akcji ratunkowej

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Z nią nic nie umknie Twojej uwadze » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Upamiętnią pierwszy zrzut Cichociemnych na polskie ziemie

W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji...

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl