Pomnik upamiętniający gen. Stefana Roweckiego - „Grota” odsłonięto w Sachsenhausen

 MD  /  04-11-2014

Pomnik upamiętniający legendarnego dowódcę Armii Krajowej, Stefana Roweckiego - „Grota” odsłonięto 4 listopada 2014 roku w miejscu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. W tym obozie, przed 70 laty, został rozstrzelany gen. Stefan Rowecki – „Grot”.

Generał Stefan Rowecki – „Grot”, komendant Armii Krajowej, został aresztowany przez gestapo w Warszawie 30 czerwca 1943roku. Początkowo przesłuchiwany był w berlińskiej centrali gestapo. Następnie przewieziony został do obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen, gdzie więziony był w bloku Zellenbau. Blok ten był całkowicie odizolowany od pozostałej części obozu. Jako specjalny więzień Trzeciej Rzeszy przetrzymywany był wraz z innymi więźniami w pojedynczej celi.

Kilka dni po wybuchu Powstania Warszawskiego został rozstrzelany na osobisty rozkaz szefa SS i policji, Heinricha Himmlera. Według części historyków prawdopodobna data śmierci gen. Roweckiego „Grota” to 7 sierpnia 1944 roku.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyła delegacja z Polski. Wśród członków delegacji byli między innymi: An­drzej Krzysz­tof Ku­nert - szef Rady Ochro­ny Pa­mię­ci Walk i Mę­czeń­stwa, bra­ta­ni­ca gen. Ro­wec­kie­go, Kry­sty­na Ro­wec­ka-Trze­bic­ka, uczniowie polskich szkół, historycy, przedstawiciele Wojska Polskiego. Pomnik upamiętniający gen. Roweckiego zlokalizowany jest w pobliżu mo­nu­men­tu po­świę­co­ne­go pol­skim i nie­miec­kim du­chow­nym za­mor­do­wa­nym w obo­zie. W jednym z pomieszczeń bloku Zel­len­bau otwar­ta została wy­sta­wa po­świę­co­na gen. Ro­wec­kie­mu

Kon­zen­tra­tion­sla­ger Sach­sen­hau­sen założony został przez nazistów w lipcu 1936 r. w miej­sco­wo­ści Sach­sen­hau­sen, około 30 km na pół­noc od Ber­li­na. Funk­cjo­no­wał do 22 kwiet­nia 1945r.

W cza­sie wojny w obo­zie tym prze­trzy­my­wa­ni byli mię­dzy in­ny­mi pro­fe­so­rowie i pra­cow­ni­cy na­uko­wi Uni­wer­sy­te­tu Ja­giel­loń­skie­go i Aka­de­mii Gór­ni­czo-Hut­ni­czej w Kra­ko­wie oraz pol­scy księ­ża. Ze 169 profesorów i pracowników wielu nie prze­ży­ło po­by­tu w obo­zie.

Komentarze

0

Wybrane dla ciebie

 


Nowa seria latarek czołowych - co  powinienieś o nich wiedzieć »

latarka czołowa


wybieram »

 


Dlaczego Twój pies powinien mieć taktyczne akcesoria » Bądź elegancki i praktyczny w upalne dni »
taktyczne akcesoria dla psa

 


Latarki czołowe dla profesjonalistów »

wyprawa


wybieram »

 


W prezencie rabat 20% na noże Böker » Jakie ubrania wybrać, gdy żar leje się z nieba »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Strzelanie sytuacyjne kawalerzystów z 25. BKPow.

Na początku sierpnia na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbyły się strzelania sytuacyjne żołnierzy z 7. batalionu wchodzącego w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz...

Aktualny numer

3/2019
SPECIAL OPS 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Służba kontrterrorystyczna
  • - Tactical Prison Rescue 2019
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl