Tajna wojna Ameryki

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2014  /  28-05-2014

„Droga noża: CIA, tajna armia i wojna na krańcach świata” – jak brzmi oryginalny tytuł książki M. Mazettiego – to opowieść o udziale słynnej amerykańskiej agencji wywiadowczej w ofensywnych operacjach, w ramach walki z terroryzmem w wielu rejonach świata oraz rywalizacji i konfliktach na tym polu z Pentagonem. 

 

To zakulisowa historia zmian w amerykańskich tajnych służbach po zamachach z 11 września, ukazująca, jak w ciągu kilkunastu lat doszło do rosnącego zaangażowania CIA w bezpośrednie działania przeciwko terrorystom i ich „uwojskowienie”, a armii w działalność zarezerwowaną dawniej dla wywiadów.

W tle, mające niebagatelny wpływ na taką sytuację i wywołujące chaos polityczne obawy, problemy kadrowe, personalne przepychanki, ambicje, interesy i poglądy przedstawicieli różnych szczebli władzy, od Departamentu Stanu oraz Pentagonu, przez agencje i komisje kontrolujące służby wywiadowcze, po równie barwne, co przebojowe postacie z pogranicza tych ostatnich i sektora prywatnego, prowadzące często nieautoryzowane, samowolne akcje.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Tajna wojna Ameryki
SPRAWDŹ CENĘ >>

Na to wszystko nakładają się kontrowersje związane z coraz szerszym wykorzystywaniem przez CIA do zwalczania terrorystów dronów, które pomogły wyeliminować wiele kluczowych członków Al-Kaidy bez narażania życia amerykańskich żołnierzy i działać poza strefami wojny, ale wbrew oficjalnym komunikatom powodują również liczne ofiary wśród przypadkowych ludzi, radykalizując nastroje i napędzając organizacjom terrorystycznym nowych rekrutów.

Przeczytaj także: Marcin Ciszewski – Wiatr (gra o najwyższą stawkę)

Autor jest amerykańskim dziennikarzem specjalizującym się w tematyce bezpieczeństwa narodowego, był m.in. korespondentem wojennym w Iraku, a w 2009 r. otrzymał Nagrodę Pulitzera za artykuły o wojnie toczonej w Afganistanie i Pakistanie oraz związanych z nimi działaniach USA. W swej pracy dotarł do wielu wysoko postawionych przedstawicieli służb i decydentów związanych ze zwalczaniem terroryzmu, ale przy odrobinie wiedzy na ten temat oraz o służbach i siłach specjalnych trudno nie odnieść wrażenia, że zbierał informacje i opinie dość jednostronnie, pod kątem uzasadnienia z góry założonej krytyki. Tym samym w wielu miejscach książki traci obiektywne spojrzenie na temat powodów takiego, a nie innego rozwoju wypadków, uzasadniając je wyłącznie negatywnymi przesłankami lub oceniając głównie po złym zakończeniu, na które wpływ miały również nieuwzględnione przez niego kwestie. Umniejsza wagę tego, że tworzenie przez armię Stanów Zjednoczonych własnych operacyjnych struktur wywiadowczych przy siłach specjalnych nie było wynikiem tylko ambicji, ale szukaniem wyjścia w sytuacji, gdy CIA oraz inne służby okazały się nieudolne i nieprzygotowane do właściwego wsparcia komandosów postawionych wobec nowych, bardzo groźnych wyzwań.

Przeczytaj także: Jarosław Rybak, Task Force 50, operacja Sledgehammer

Pomija, że powrót przez CIA do metod OSS, agresywnych i pełnych determinacji działań w terenie, to nie awanturnictwo, ale w obecnej sytuacji równie niezbędne co szpiegowanie w białych rękawiczkach próby być może właściwszej reakcji oraz walki w środowisku i stylu narzuconym przez bezwzględnego przeciwnika. Krytykuje wychodzenie tych, dla których priorytetem jest skuteczność w przeciwdziałaniu terroryzmowi, poza ramy wyznaczone istniejącymi przepisami prawnymi, nie zauważając, że są one często nadmiernie krępujące, oderwane od rzeczywistości lub nienadążające za zmianami wymuszanymi przez terrorystów.

Przemilcza, że pojawienie się prywatnych korporacji militarnych i organizacji wywiadowczych nie wynika tylko z chęci zysku, ale dostrzeżenia, że mogą one odciążyć, czasem zastąpić armie i służby, bywa też, że lepiej wykonać pewne zadania. Szkoda, że piętnowania niepożądanych skutków ubocznych tego wszystkiego i tracenia kontroli nad rozwojem niektórych działań nie równoważy przypomnieniem, że u ich podstaw leżały pozytywne intencje, czasami brak lepszych alternatyw, a przynosiły też dobre efekty.

W wielu miejscach umyka mu, że opinie negujące parcie do pewnych zmian i wątpliwości, pod którymi de facto sam również się podpisuje, oraz podejmowane na ich podstawie decyzje bywają też wynikiem braku zrozumienia niektórych wydarzeń widzianych tylko z dalekiej perspektywy, zza biurka w Waszyngtonie, a także zwykłej zachowawczości – formą uzasadniania uników przed odpowiedzialnością za ryzykowne decyzje.

Niemniej książka M. Mazettiego to źródło bardzo ciekawych i szczegółowych informacji z mało znanych odcinków tajnej wojny, pozwalających również lepiej zrozumieć, dlaczego konflikt ze światowym terroryzmem potoczył się tak, a nie inaczej. Pokazuje, że nawet tak potężna organizacja jak CIA często popełnia błędy, nie radzi sobie i nie jest do końca wiarygodna. Czytelnicy Special Ops przy okazji powinni wychwycić między wierszami tej książki, że nawet najnowocześniejsza technika może jedynie wspomóc, ale nie zastąpi komandosów podczas operacji specjalnych i jak bardzo istotne jest zapewnienie im właściwego wsparcia wywiadowczego.

CIA. Tajna wojna Ameryki, Mark Mazzetti, AGORA S.A., Warszawa, luty 2014

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2014

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Potrzebujesz munduru na miarę? Tu go dostaniesz »

sklep wojskowy


wybieram »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Poznaj ciekawe rozwiązania w systemach łączności dla wojska »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Poznaj tajniki konstrukcji plecaków taktycznych »

plecaki taktyczne


wybieram »

 


Podpowiadamy - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt survivalowy » Co nowego w radiokomunikacji »
radiokomunikacja

 


Udoskonalaj swoje umiejętności z najlepszymi »

szkolenia taktyczne


wybieram »

 


Trenuj precyzję strzału z najlepszymi! Weź udział w kursie » Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
kurs strzelecki  telefon taktyczny

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dni Otwarte podczas MSPO 2019

W tym roku, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, odbędzie się dwudziesta jubileuszowa Wystawa Sił Zbrojnych, która w dniu 7 września będzie dostępna w ramach Dni...

Aktualny numer

3/2019
SPECIAL OPS 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Służba kontrterrorystyczna
  • - Tactical Prison Rescue 2019
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl