Tajna wojna Ameryki

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2014  /  28-05-2014

„Droga noża: CIA, tajna armia i wojna na krańcach świata” – jak brzmi oryginalny tytuł książki M. Mazettiego – to opowieść o udziale słynnej amerykańskiej agencji wywiadowczej w ofensywnych operacjach, w ramach walki z terroryzmem w wielu rejonach świata oraz rywalizacji i konfliktach na tym polu z Pentagonem. 

 

To zakulisowa historia zmian w amerykańskich tajnych służbach po zamachach z 11 września, ukazująca, jak w ciągu kilkunastu lat doszło do rosnącego zaangażowania CIA w bezpośrednie działania przeciwko terrorystom i ich „uwojskowienie”, a armii w działalność zarezerwowaną dawniej dla wywiadów.

W tle, mające niebagatelny wpływ na taką sytuację i wywołujące chaos polityczne obawy, problemy kadrowe, personalne przepychanki, ambicje, interesy i poglądy przedstawicieli różnych szczebli władzy, od Departamentu Stanu oraz Pentagonu, przez agencje i komisje kontrolujące służby wywiadowcze, po równie barwne, co przebojowe postacie z pogranicza tych ostatnich i sektora prywatnego, prowadzące często nieautoryzowane, samowolne akcje.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Tajna wojna Ameryki
SPRAWDŹ CENĘ >>

Na to wszystko nakładają się kontrowersje związane z coraz szerszym wykorzystywaniem przez CIA do zwalczania terrorystów dronów, które pomogły wyeliminować wiele kluczowych członków Al-Kaidy bez narażania życia amerykańskich żołnierzy i działać poza strefami wojny, ale wbrew oficjalnym komunikatom powodują również liczne ofiary wśród przypadkowych ludzi, radykalizując nastroje i napędzając organizacjom terrorystycznym nowych rekrutów.

Przeczytaj także: Marcin Ciszewski – Wiatr (gra o najwyższą stawkę)

Autor jest amerykańskim dziennikarzem specjalizującym się w tematyce bezpieczeństwa narodowego, był m.in. korespondentem wojennym w Iraku, a w 2009 r. otrzymał Nagrodę Pulitzera za artykuły o wojnie toczonej w Afganistanie i Pakistanie oraz związanych z nimi działaniach USA. W swej pracy dotarł do wielu wysoko postawionych przedstawicieli służb i decydentów związanych ze zwalczaniem terroryzmu, ale przy odrobinie wiedzy na ten temat oraz o służbach i siłach specjalnych trudno nie odnieść wrażenia, że zbierał informacje i opinie dość jednostronnie, pod kątem uzasadnienia z góry założonej krytyki. Tym samym w wielu miejscach książki traci obiektywne spojrzenie na temat powodów takiego, a nie innego rozwoju wypadków, uzasadniając je wyłącznie negatywnymi przesłankami lub oceniając głównie po złym zakończeniu, na które wpływ miały również nieuwzględnione przez niego kwestie. Umniejsza wagę tego, że tworzenie przez armię Stanów Zjednoczonych własnych operacyjnych struktur wywiadowczych przy siłach specjalnych nie było wynikiem tylko ambicji, ale szukaniem wyjścia w sytuacji, gdy CIA oraz inne służby okazały się nieudolne i nieprzygotowane do właściwego wsparcia komandosów postawionych wobec nowych, bardzo groźnych wyzwań.

Przeczytaj także: Jarosław Rybak, Task Force 50, operacja Sledgehammer

Pomija, że powrót przez CIA do metod OSS, agresywnych i pełnych determinacji działań w terenie, to nie awanturnictwo, ale w obecnej sytuacji równie niezbędne co szpiegowanie w białych rękawiczkach próby być może właściwszej reakcji oraz walki w środowisku i stylu narzuconym przez bezwzględnego przeciwnika. Krytykuje wychodzenie tych, dla których priorytetem jest skuteczność w przeciwdziałaniu terroryzmowi, poza ramy wyznaczone istniejącymi przepisami prawnymi, nie zauważając, że są one często nadmiernie krępujące, oderwane od rzeczywistości lub nienadążające za zmianami wymuszanymi przez terrorystów.

Przemilcza, że pojawienie się prywatnych korporacji militarnych i organizacji wywiadowczych nie wynika tylko z chęci zysku, ale dostrzeżenia, że mogą one odciążyć, czasem zastąpić armie i służby, bywa też, że lepiej wykonać pewne zadania. Szkoda, że piętnowania niepożądanych skutków ubocznych tego wszystkiego i tracenia kontroli nad rozwojem niektórych działań nie równoważy przypomnieniem, że u ich podstaw leżały pozytywne intencje, czasami brak lepszych alternatyw, a przynosiły też dobre efekty.

W wielu miejscach umyka mu, że opinie negujące parcie do pewnych zmian i wątpliwości, pod którymi de facto sam również się podpisuje, oraz podejmowane na ich podstawie decyzje bywają też wynikiem braku zrozumienia niektórych wydarzeń widzianych tylko z dalekiej perspektywy, zza biurka w Waszyngtonie, a także zwykłej zachowawczości – formą uzasadniania uników przed odpowiedzialnością za ryzykowne decyzje.

Niemniej książka M. Mazettiego to źródło bardzo ciekawych i szczegółowych informacji z mało znanych odcinków tajnej wojny, pozwalających również lepiej zrozumieć, dlaczego konflikt ze światowym terroryzmem potoczył się tak, a nie inaczej. Pokazuje, że nawet tak potężna organizacja jak CIA często popełnia błędy, nie radzi sobie i nie jest do końca wiarygodna. Czytelnicy Special Ops przy okazji powinni wychwycić między wierszami tej książki, że nawet najnowocześniejsza technika może jedynie wspomóc, ale nie zastąpi komandosów podczas operacji specjalnych i jak bardzo istotne jest zapewnienie im właściwego wsparcia wywiadowczego.

CIA. Tajna wojna Ameryki, Mark Mazzetti, AGORA S.A., Warszawa, luty 2014

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2014

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zwiększyć skuteczność wykrywania substancji niebezpiecznych »

detektory toksyn

(...) wiem więcej »


Wybierz szkolenie, które przygotuje Cię na najgorsze » Co nowego w systemach łączności dla wojska »
szkolenia bojowe latarka kompaktowa do broni

 


Celownik termowizyjny - jak sprawdza się w trudnych warunkach »

celownik termowizyjny

Urządzenie wyświetla w polu widzenia pozycję GPS operatora. Ponadto posiada wbudowany cyfrowy kompas (...) czytam więcej »

 

 


Przeanalizuj i wybierz najlepszy spektometr i detektor » Jakie możliwości dają Ci studia na kierunku:Obrona Narodowa »
spektometr bezpieczeństwo narodowe

 

Telefon do zadań specjalnych w Twoim zasięgu »

telefon do zadań specjlanych

(...) wiem więcej »


 

Trenuj precyzję strzału z najlepszymi! Weź udział w kursie » Proste i uniwersalne - czy widziałeś już te spodnie?
kurs strzelecki spodnie taktyczne

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kwalifikacje do Jednostki Wojskowej AGAT

Jednostka Wojskowa AGAT ogłasza kwalifikacje i selekcję wstępną na żołnierzy wojsk specjalnych. Poszukiwane są przede wszystkim osoby silne psychicznie i fizycznie oraz potrafiące współpracować w...

Aktualny numer

5/2018
SPECIAL OPS 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Jordański Kasotc
  • - US ICE SRT
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl