Kosowo. Zastrzelony członek misji EULEX

 MD  /  19-09-2013

Dzisiaj w Kosowie został zastrzelony członek misji policyjno – prawnej EULEX. Litewski celnik zginął w trakcie ostrzału samochodów misji w północnej części Kosowa – poinformowały litewskie służby celne. Dwóch innych funkcjonariuszy odniosło rany.

Około godziny 7.30, niedaleko miasta Zveczan w północnym Kosowie, nieznani sprawcy dokonali ostrzału samochodów wiozących funkcjonariuszy misji EULEX. Od odniesionych ran zmarł litewski celnik, dwóch innych zostało rannych.

Litewski celnik miał 35 lat i jest pierwszą ofiarą misji policyjno-prawnej w Kosowie trwającej od 2009 roku. Litewski celnik służbę w misji rozpoczął w sierpniu 2012 roku. Dzisiaj został trafiony dwiema kulami. Zaraz po ataku został poddany reanimacji i przewieziony do szpitala w Mitrowicy, gdzie mimo dalszej kilkudziesięciominutowej akcji reanimacyjnej zmarł.

Atak nastąpił w trakcie rutynowej porannej zmiany obsady posterunku granicznego w Jarinje. Północną część Kosowa, w której m miejsce dzisiejszy atak, zamieszkują w przeważającej większości Serbowie.

Do ataku na funkcjonariuszy doszło na kilka tygodni przed, mającymi się odbyć w pierwszych dniach listopada, wyborami do władz lokalnych. Wybory mają się odbyć na terytorium całego Kosowa.

Misja Unii Europejskiej, EULEX, ma za zadanie niesienie pomocy władzom Kosowa w budowaniu struktur państwowości, policji, wymiaru sprawiedliwości, służb celnych i granicznych. Działa na terenie Kosowa od 2009 roku. W działaniach misji bierze także udział polski kontyngent policyjny.

Przedstawiciele misji EULEX zaapelowali do mieszkańców Kosowa o pomoc w wykryciu sprawców dzisiejszego zamachu.

Dzisiejszy atak na funkcjonariuszy EULEX został potępiony prze unijną dyplomację, premiera Serbii Vice Daczića, odpowiedzialnego za sprawy Kosowa przedstawiciela rządu Serbii - Alek­san­dra Vulina, premiera Ko­sow­a Ha­shima Thaci.

Wszyscy oni w bardzo ostrych słowach potępili dzisiejszy zamach na funkcjonariuszy EULEX-u. Nazwali go „ aktem tchórzostwa”, atakiem na przy­szło­ść na­ro­du serb­skie­go w Ko­so­wie, przy­szło­ści Ser­bii i jej oby­wa­te­li".

 Premier Serbii dodał, że był to „akt eks­tre­mi­stycz­ny, a nie pa­trio­tycz­ny”. Natomiast premier Kosowa nazwał go „aktem tchó­rzo­stwa".

Dzisiejszy atak nie wpłynie na dalsze działania Unii Europejskiej na terenie Kosowa. Będą nadal kontynuowane działania na rzecz normalizacji stosunków między Kosowem i Serbią.

Sprawa niepodległości Kosowa nadal nie podoba się wielu Serbom a w szczególności zamieszkującym północną część nowo powstałego państwa. Serbia oficjalnie nadal nie uznaje niepodległości Kosowa. Zamieszkujący północną część Kosowa Serbowie w dalszym ciągu nie uznają zwierzchnictwa rządu w Prisztinie, stolicy Kosowa.

Obecnie Kosowo zamieszkiwane jest w 90 procentach przez ludność albańską.

W ramach normalizacji stosunków między Serbią i Kosowem, obydwa państwa podpisały w kwietniu 2013 r. porozumienie, mające na celu zbliżenie w ściślejszej współpracy z Unią Europejską. W porozumieniu zawarto treści mówiące o uznaniu przez Serbię niepodległości Kosowa oraz o regulacji sytuacji w północnej części republiki. Na mocy porozumienia północna część Kosowa ma stanowić integralną część tego państwa, a zamieszkujący ją Serbowie maja dostać częściową autonomię.  Jednocześnie oba państwa nie będą przeszkadzać sobie wzajemnie w staraniach o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Obie stro­ny zo­bo­wią­za­ły się także do tego, że nie będą  ­blo­ko­wać sobie na­wza­jem drogi do przy­stą­pie­nia każ­dej z nich do Unii Eu­ro­pej­skiej.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Czy znasz już Ambasadorów Helikon-Tex?
latarka czołowa

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Z nią nic nie umknie Twojej uwadze »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Odbył się VI Ćwierćmaraton Komandosa

Po raz szósty odbył się "Ćwierćmaraton Komandosa". Zawody zostały rozegrane 25 stycznia w Słupsku. W biegu głównym udział wzięło ponad 200 uczestników, a w biegach towarzyszących uczestniczyło...

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Przeczytaj także

KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl